Barışçıl gösteri temel bir haktır, engellenmemelidir

Barışçıl gösteri temel bir haktır, engellenmemelidir
In this Dec. 30, 2017, photo, Iranian protesters chant slogans at a rally in Tehran, Iran. The Trump administration is calling on Iran's government to stop blocking Instagram and other popular social media sites as Iranians demonstrate in the streets. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

28 Aralık 2017 tarihinden itibaren İran’ın çeşitli kentlerinde başlayan ve zaman zaman kitlesel nitelik kazanan protesto eylemlerinin halen devam ettiği yönünde bilgi aktarılmaktadır. Çeşitli kesimlerden ve farklı taleplerle gösteri yapan kitlesel protestolar bazı yerlerde güç kullanılarak bastırılmaya çalışılmıştır. Eylemler süresince 20’ye yakın insanın öldüğü ve yüzlerce göstericinin gözaltına alındığı öğrenilmiştir. Son olarak bazı çatışmalarda güvenlik güçlerinden kişilerinde olduğu açıklanmıştır.

Öncelikle belirtilmelidir ki, barışçıl gösteriler temel bir insan hakkıdır. Toplumsal muhalefet her yerde şiddet kullanmadan ve başkalarına zarar vermeden, barışçıl yöntemlerle protesto hakkını kullanabilmeli yönetimler bu hakkın kullanımı karşısındaki engelleri kaldırmalıdır. Yetkililerin yapması gereken, bu itirazları nazara alarak toplumsal itirazları dile getirenlerle müzakere etmek, hataları belirlemek ve düzeltmektir. “Dış güçler” ve benzeri ithamlar ileri sürerek toplumsal muhalefeti kriminalize etmek, müzakere zemininin dışına atmak sorunları daha da derinleştirmekten başka bir sonuç vermeyecektir.

HAK İnisiyatifi olarak; İran Yönetimini, barışçıl gösteri hakkına saygılı olmaya ve yaşam hakkı ihlallerine neden olacak eylemlerden kaçınmaya, toplumsal özgürlük talebini dikkate almaya ve bu yönde adımlar atmaya, bu bağlamda tarafları da itidalli olmaya; düşman kabul ettikleri bir ülkenin iç ihtilaflarını fırsata dönüştürerek şiddete teşvik ve yatırım yapan İsrail ve ABD’yi uluslararası hukukun sınırlarına çekilmeye davet ediyoruz.

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>