Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Ayrımcılığa Karşı Amedspor’un Yanındayız

Ayrımcılığa Karşı Amedspor’un Yanındayız

İnsan Hakları Haftası Diyarbakır ortak programı kapsamında Diyarbakır’daki diğer hak örgütleri ile birlikte, Amedspor’un sistematik ayrımcılığa maruz bırakılmasına karşı stad önünde basın açıklaması düzenleyip Amedspor maçını izledik.

Değerli Basın Emekçileri,

Hepinizin bildiği gibi uzun yıllardan bu yana ayrımcılığın her türlü formuna maruz bırakılan, ülkenin dört bir yanında yüzbinlerce taraftarı olmasına rağmen gittiği her deplasmana yasak konan, yaptıkları futbol müsabakalarında futbolcuları fiziksel saldırıya uğrayan, yöneticileri tartaklanan, spor dedikçe hedef gösterilen, barış dedikçe kriminalize edilen kentimizin spor kulübü Amedspor’la dayanışmak için bugün burada toplanmış bulunuyoruz.

Amedspor 62 haftadan beri deplasman maçlarına taraftarlarından mahrum çıkmaktadır. Deplasmana gittiği her şehirde ilgili şehirlerin valileri ağızbirliği yapmışçasına çeşitli bahaneler öne sürerek Amedspor taraftarlarının deplasmanda takımlarını desteklemesini engellemektedir. Nasıl ki tribünlerin boş olduğu bir dünya kupası, taraftarların olmadığı olimpiyat oyunlarını hayal edemiyorsak Amedspor’un yüzbinlerce taraftarına uygulanan sistematik ambargonun da karşısında durmalıyız. Çünkü hepinizin bildiği gibi spor, seyircisiyle spordur. Taraftarın olmadığı müsabakalar içinde güllerin olmadığı gülbahçesinden farksızdır. İzleyici sporun temel unsurudur. Bu hususta Futbol Federasyonuna, Gençlik ve Spor Bakanlığına, ve ilgili şehirlerin Valilerine Amedspora yönelik uygulanan bu ayrımcılığın aynı zamanda sporun ruhuna uygulandığını da hatırlatmak isteriz.

Özellikle son yıllarda kentimizin spor kulübü Amedspor’a yönelik nefret söylemleri deplasmanda oynadığı bütün müsabakalara sirayet etmiştir. Nefret söylemlerinin sürekli devam etmesi nedeniyle bu durum kollektif linçe dönüşmüştür. Kollektif linç sonucunda Amedspor neredeyse gittiği her deplasmanda hem saha içinde hem de saha dışında fiziksel ve sözel şiddete maruz kalmıştır. Müsabaka esnasında futbolcuları dövülmüş, rakip takım yöneticileri tarafından Amedspor’un yöneticileri ve futbolcuları darp edilmiştir. Amedspora yönelik uygulanan bu ayrımcı söylemler sonucunda geçtiğimiz yıl Amedspor kaptanlığını da yapan eski futbolcusu Deniz Naki Almanya’da silahlı saldırıya uğramıştır. Silahlı saldırıya uğrayan Deniz Naki büyük bir şans eseri olaydan yara almadan kurtulmuştur. Amedspora yönelik sistematik nefret bununla da son bulmamış son olarak gittiği bir deplasman maçında rakip kulüp yöneticilerinin bilgisi dahilinde militarist, nasyonel marşlar çalınarak hedef gösterilmiş yine şans eseri takım sağ salim kente dönebilmiştir. Buradan yetkililere seslenmek istiyoruz Amedspora yönelik bu denli hasmane tavırları besleyen kollektif nefretin cezalandırılmaması kentimizin spor kulübüne yönelik düşmanca tavırları pekiştirmektedir. 1972 Münih oyunlarında yaşanan elim olaylar hala hafızalarda tazeliğini koruyorken 2018’de sporda şiddetin ve nefretin yerinin olmadığını güçlü bir şekilde haykırmalıyız. Amedspora ve bölge takımlarına uygulanan bu şiddet ve nefrete Amedspor’a ve bölge takımlarına uygulanan bu şiddet ve nefrete yönelik eğer ciddi önlemler alınmazsa, takımlarımıza yönelik işlenen suçlar cezasız kalırsa olayların tekrar yaşanabileceği bilinen bir gerçektir.

Amedspor yönelik işlenen nefret suçları cezasız kaldığı gibi Amedspor camiasına yönelik keyfi soruşturmalar ve cezalandırmalar sosyal adalet ilkesini zedelemektedir. Bu kentin Sivil toplum örgütleri olarak sırf ÇOCUKLAR ÖLMESİN, MAÇA DA GELSİN dediği için hedef tahtasına oturtulan, türlü bahanelerle taraftarından uzaklaştırılan, karanlık güçlerin hain kurşunlarıyla yaşamını yitiren Diyarbakır Baro başkanını anmaları engellenen, attığı her adımda soruşturmalarla boğuşmak zorunda kalan Amedspor camiasının yanında olduğumuzu, Amedspor şahsında ayrımcılığa maruz kalan bölge spor kulüplerimizle, Amedspor’un vefakar taraftar oluşumları, Amedsporla bağları koparılmak istenen yüzbinlerce taraftarıyla dayanışma içindeyiz.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi

Hak İnisiyatifi Derneği Diyarbakır Temsilciliği

Diyarbakır Barosu

Diyarbakır Tabip Odası