Home Faaliyetler İnsan Hakları Savunucuları Yalnız Değildir!
Faaliyetler - Ortak Açıklamalar - Slider - 4 Şubat 2022

İnsan Hakları Savunucuları Yalnız Değildir!

Hak savunucularına yönelik baskılara her geçen gün yenileri eklenmektedir. Dernek faaliyetleri kapsamında yaptığı açıklamalar gerekçesi ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanlarına açılan soruşturma ve davalar devam ederken, şube faaliyetleri de suç olarak gösterilmekte, yönetici ve üyeleri üzerindeki baskı artırılmaktadır. Bu çerçevede 3 Şubat günü sabah saatlerinde İHD Diyarbakır Şubesi’ne yapılan hukuka aykırı baskın, hukuka aykırı arama ve el koyma işlemleri ve sonrasında Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Berkpınar’ın gözaltına alınmasına itiraz ediyoruz. Hak savunucularına yönelik baskılara son verilmesini ve Ferhat Berkpınar’ın serbest bırakılmasını istiyoruz.

İHD ve TİHV tarafından “Kurumlarımızın avukatları gerekli itiraz ve şikayetlerde derhal bulunacaklardır” denilerek yapılan açıklamaya göre;

“İHD Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Berkpınar hakkında Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği kararı ile Ferhat Berkpınar’ın gözaltına alınması ve ev ve iş yerinde arama kararı verilmiştir. Kararda Ferhat Berkpınar’ın iş yerinin sanki İHD Diyarbakır Şube ofisiymiş gibi yazılması iyi niyetli olmayıp, insan hakları çalışmalarının suçlulaştırılmasını amaçlayan bir hukuk oyunudur. CMK’nın ilgili hükümleri gereği, bir kişi ile ilgili soruşturmada ancak ve ancak üstü, evi, işyeri ve arabası aranabilir. Bunun dışında arama kararı çıkarılması kanunun açık ihlalidir. Gönüllü olarak çalışma yürüttüğü İHD Diyarbakır Şubesi, Ferhat Berkpınar’ın kişisel iş yeri değildir.

Nitekim bu karara istinaden, İHD Diyarbakır Şubesi’nin ofisi sabah saatlerinde, şube başkanına haber verilmeden çilingir marifetiyle açtırılmış ve ofiste arama işlemi yapılmıştır. İşlem sırasında şube yönetim kurulu üyesi Ferhat Berkpınar’ın odası dışında, şube girişinde bulunan şube çalışanına ait masada da arama yapılmış ve böylece arama kararının dahi dışına çıkılmıştır. Arama başladıktan sonra şube binasına gelen şube başkanı ve dernek avukatlarının aramanın hukuka aykırı olduğu ve arama kararı dışına çıkılarak arama yapıldığına dair itirazları arama tutanağına yazılmamış ve böylece bir hukuka aykırılık daha gerçekleştirilmiştir.”

Bu olay, yargı marifeti ile hak savunucularına yönelik baskının sürdürüldüğünü göstermektedir. Yargı, verdiği hukuka aykırı kararlarla hukuka aykırı işlemlere zemin hazırlamakta, böylece hak savunuculuğu engellenmeye, hak savunucuları susturulmaya çalışılmaktadır.

Hukuku savunması gereken yargının iktidarın baskı politikalarına araç olması kabul edilemez, evrensel insan hakları norm ve ilkelerinin uygulanmasını, hak savunuculuğuna ve hak savunucularına yönelik baskının sonlandırılmasını, gözaltına alınan İHD Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Berkpınar’ın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Hak savunuculuğu suç değildir.

Hak savunucularının yanındayız.

İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı

Civil Rights Defenders, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kaos GL, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Derneği, Research Institute on Turkey, SPoD LGBTİ+, Sivil Alan Araştırmaları Derneği, Turkey Litigation Support Project, Türkiye-Almanya Kültür Forumu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Temsilciliği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, Yurttaşlık Derneği