Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Irkçı Saldırıların Cezasız Bırakılıp Mağdurların Suçlanması Nefret Suçunu Teşvik Etmektir!

Irkçı Saldırıların Cezasız Bırakılıp Mağdurların Suçlanması Nefret Suçunu Teşvik Etmektir!

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden Trabzon’un Çaykara İlçesi’ne bağlı turistik Uzungöl bölgesine gezmeye giden Kürdistanlı turist kafilesindeki bazı turistler, ırkçı bir saldırıya ve linç girişimine maruz kalmışlardır. Linç girişiminde bulunan saldırganlar, turistlerin kendi ülkelerinin ismi (Kürdistan) yazılı bayrakla fotoğraf çekmelerinden rahatsız olduklarını kameralar önünde dile getirmiş ve linç girişimini haklılaştırmaya çalışmışlardır.

Kameralara yansıyan görüntülerde ırkçı saldırganların taciz ve linç girişimleri açıkça görülmesine ve turistlerin suç unsuru teşkil eden herhangi bir davranışları görülmemesine rağmen ırkçı saldırının failleri değil Kürdistanlı turistler gözaltına alınmıştır.
Çaykara Cumhuriyet Savcılığının ırkçı saldırganlar yerine saldırıya uğrayan mağdurları gözaltına alması nefret suçunu cezasızlıkla teşvik etmektir. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ve Trabzon Valiliği de yaptığı basın açıklamasıyla bu tutuma eşlik etmiştir. Olayın sonunda adı geçen resmi makamların açıklamasına göre herhangi bir saldırganın gözaltına alınıp alınmadığı bilinmezken saldırıya uğrayan mağdurlar sınır dışı edilmiştir.

Savcılık ve Valiliğin bir yargılama yapılmadan mağdurları suçlaması, olayı tersyüz ederek kamuoyunu yanıltması ayrımcı ve ırkçı saldırıların korunması anlamına gelmektedir. Bu durum hukuk adına utanç verici bir skandaldır.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ve Valiliği başta olmak üzere, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarını; hukuk ve adalet içinde bir süreç işletmelerini, ırkçı saldırganları yargı önüne çıkararak benzer nefret suçları için caydırıcı bir tutum almaya çağırıyoruz. Türkiye’deki idari ve siyasi yöneticilerin de kullandıkları nefret söylemlerinin nasıl sonuçlara sebep olduklarını görmelerini ve bu dili terk etmelerini istiyoruz.

HAK İnisiyatifi