Home Faaliyetler Basın Açıklamaları ACİL ATEŞKES İLAN EDİLMELİ VE FİLİSTİN’DEKİ SOYKIRIM DURDURULMALIDIR!

ACİL ATEŞKES İLAN EDİLMELİ VE FİLİSTİN’DEKİ SOYKIRIM DURDURULMALIDIR!

İşgalci Siyonist İsrail’in Filistin Soykırımı, 1947’den beri bir soykırım planı çerçevesinde sistematik katliamlara uğratılarak milyonlarcası yurtlarından sürülen, kalanlarsa sivil ölüme ve yüksek güvenlikli açık hapishanelerden farksız olan Batı Şeria ve Gazze’de açlık, yoksulluk ve yoksunlukla boğuşmaya mahkûm edilen Filistin halkının mücadelesi haklı, meşru ve insanidir. 16 yıldır boykot sonucu; hastane, okul, elektrik, sağlıklı içme suyu, okul gibi gereksinimlerden iki milyonu aşkın insanın yaşadığı Gazze’de, var olan kötü yaşam şartlarının, İşgalci Siyonist İsrail’in son saldırılarıyla tamamen yaşanmaz hale geldiği, bunun ile  insansızlaştırmanın amaçlandığı bütün dünya tarafından  görülmektedir.

İşgalci Siyonist İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde öldürülenlerin sayısı; kadın, çocuk ağırlıklı olmak üzere 20 bini aşmış bulunuyor. Bütün dünyanın gözü önünde İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerinde, evlere, camilere, hastanelere, haber merkezlerine ve yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı okullara yönelik bombardımanlarını pervasızca sürdürüyor. Masum insanların sığınabilecekleri hiçbir güvenli alan bırakılmayacak şekilde Gazze(de  kimyasal  bomba iddiası dahil her türlü saldırı ile cansızlaştırılıp Siyonistlere yeni yerleşim alanları açma, yeni işgal toprakları yaratma amacı ile soykırımlar planlı bir şekilde devam ettiriliyor. Başta ABD, BM, İslam Ülkeleri ve hatta bütün dünya bu soykırımı sadece izlemek ile yetinmeyi sürdürüyorlar. Ama insanlığa umut olacak, güzel eylemler meydana gelmedi değil. Dünya halkları bu soykırımı görüp organize oldular. Dünya genelinde, Gazze ve Filistin halkı için İşgalci Siyonist İsrail’in markalarını ve destekleyici küresel firma ürünlerini boykot ederek, protestolar ve halk yürüyüşleri ile bu soykırım ve Gazze işgalini kabul etmeyeceklerini kendi hükümetlerine ve İşgalci Siyonist İsrail’e duyurmayı başardılar.

Despotizm ve işgaller ile yönetimlerini devam ettirmek isteyen zorba güçlerin, doğru ve bağımsız haber kaynaklarını susturup,  hâkim güç medyasına, alan açmak amaçlı haber merkezlerini ve gazetecileri susturmaya çalışmaları şaşırtıcı değildir. İşgalci Siyonist İsrail hedeflerine muhabirleri de koymuş olup,  Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre, 7 Ekim’den bu yana 56’sı Filistinli, dördü İsrailli ve üçü Lübnanlı olmak üzere en az 63 gazeteci çatışmalarda öldürüldü. Son dönemdeki saldırılarda öldürülen gazeteci sayısı 110 a ulaşmıştır.

Hak İnisiyatifi olarak bizler;

-Siyonist İşgalci İsrail’in saldırılarını soykırım olarak değerlendiriyoruz.

-Saldırıların derhal durdurulmasını istiyoruz.

– Gazze ve işgal edilen topraklar Filistinlilerindir. Soykırımla amaçlanan Gazze’nin işgalini ve insansızlaştırılmasını kabul etmiyoruz.

-Halkını boykota çağırırken, Siyonist İşgalci İsrail ile ticaretlerini artıran başta Türkiye hükümeti olmak üzere bütün dünya devletlerini resmi boykota davet ediyoruz.

-Dünya ülkelerini Güney Afrika Cumhuryeti’nin yaptığı gibi “İşgalci İsrail hükümetini Gazze’deki Filistin halkına soykırım yapmakla suçlamak ve Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na dava açmak” gibi resmi eylemlere davet ediyoruz.

Soykırıma karşı Gazze halkının yanında olduğumuzu, unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı ilan ediyor, acil ateşkes ile bu zulmün bitmesini istiyor, dünyanın tüm erdemli insanlarını bu konuda dayanışmaya çağırıyoruz.

                                                                                    Hak İnisiyatifi Derneği Genel Merkezi