Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Hak İnisiyatifi’nden Alparslan Kuytul Raporu

Hak İnisiyatifi’nden Alparslan Kuytul Raporu

Hak İnisiyatifi, 30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınan ve daha sonra hakkında tutuklama kararı verilerek halen tutuklu olarak yargılanan Alparslan Kuytul ve Furkan Vakfı hakkında bir inceleme ve değerlendirme raporu yayınladı.

Raporda Alparslan Kuytul, bir Furkan Vakfı yetkilisi, Furkan Vakfı gönüllülerinden Muhammed Çopur ve Kuytul’un avukatlığını üstlenen Av. Adem Tural ile yapılan görüşmeler yer alırken, Kuytul’un uzun tutukluluk süresinin adil yargılanma hakkını açıkça ihlal ettiği belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “OHAL döneminde haklar kısıtlanabilir, ancak bu kısıtlama hakkın özüne dokunacak ve kullanımını imkânsız kılacak şekilde olamaz. Alparslan Kuytul’un, Mayıs 2014 den başlayarak operasyon tarihine kadar iptal edilen konferans ve çalışmaları, toplantı ve gösteri hakkının ihlali niteliğindedir. ”

Kuytul’un tutuklu yargılanması için somut delillerin olmamasına rağmen 10 aydan fazla tek başına bir koğuşta tutulması raporda şu ifadelerle eleştirildi: “Muhalif konuşmaları olan Alparslan Kuytul’un kaçma ve delilleri karartma tehlikesini gösteren somut bir delil yok iken tutuklanması ve suçlamaya gerekçe yapılarak 10 ayı aşkın zamandır tek başına bir koğuşta tecrit halinde tutulması, amacın meşru olması ve demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olma koşullarının da ihlalidir.”

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın