Home Faaliyetler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Açık Mektup
Faaliyetler - Genel - Slider - 25 Haziran 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Açık Mektup

Özel bir yurtta idarecilik yaptığı için eşiyle birlikte 8 Nisan 2019’da Antalya’da gözaltına alınan Ayşe Özdoğan kalbi delik dünyaya gelen 7 yaşındaki oğlunun durumu göz önünde bulundurularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Eşi İlker Özdoğan ise tutuklanıp Antalya Döşemealtı Cezaevine gönderildi. Fakat eşinin tutuklanmasından sonra hayatı alt üst olan Ayşe Özdoğan’ın yaşadıkları bunlarla sınırlı kalmadı. Oğlunun sağlığıyla ilgileniyorken hapisteki eşi için de ayrıca çaba sarf ediyordu. Özdoğan işte bu süreçte kanser olduğunu öğrendi. Özdoğan’a 7 Kasım 2019’da Maxciller Sinus kanseri teşhisi konuldu ve üst çenesinden ameliyat edildi.

Sayın Cumhurbaşkanı!

Nasıl zorlu bir süreç yaşadığını anlamanız için bunları ifade etmek zorundayız:

Tutuksuz yargılanan ve ilk mahkemesi 31 Temmuz 2019’da görülen Özdoğan’ın, ikinci mahkemesi ameliyattan iki hafta sonra, 4 Aralık 2019’daydı. Çenesindeki dikişler nedeniyle konuşamıyor, ameliyatta çok kan kaybettiği için ayakta duramıyordu; buna rağmen savcılık tarafından gelmezse tutuklanacağını söylendiği için Özdoğan o haliyle mahkemeye gitmek zorunda kaldı.

Sayın Cumhurbaşkanı!

Ayşe Özdoğan Mahkeme heyetine kanser tüm raporlarını, pet sonuçlarını, MR’ları sunmasına rağmen 12 Aralık 2019’daki karar mahkemesinde savcı en üst seviyeden ceza verilmesini istedi. Eşi 13,5, kendisi 9,5 yıl hapis cezasına çarptırılıp tutuklanarak Antalya L Tipi Cezaevine gönderildi. Ancak oluşan kamuoyu baskısı sonucunda imza şartıyla üç günlük izinle hapisten çıktıktan iki gün sonra Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki randevusuna giden Özdoğan hemen ameliyat edildi. Ancak geç kalındığı için sol üst dişi, sol damağı, elmacık kemiği, lenf bezleri alındı. Son çenesinin altı boş kaldı. Bacağından 20 cm kemik alınıp yüzüne konuldu. Bu ameliyatlar tüm vücudunu etkiledi. İşitme, görme ve konuşma kaybı meydana geldi. Yürüme sıkıntısı yaşamakta, gözyaşı kanalları alındığı için gözyaşı durmamakta ve gözünün altına platin konulduğu için o bölgede dışarıdan da görülen iltihap oluştuğu belirtilmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı!

Biz Hak İnisiyatifi olarak sizden tüm bu olumsuz ve zorlu sağlık şartlarına sahip olmasına rağmen Yargıtay tarafından cezası onanan Ayşe Özdoğan’ın Anayasa’nın 104.maddesi gereği, “sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle belirli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak” yetkisini kullanmanızı istiyor  ve affını talep ediyoruz. Bu af talebi keyfi değildir, yaşamsal bir ehemmiyeti haizdir!

Saygılarımızla,

Hak İnisiyatifi Derneği