Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Yaşlı ve Ağır Hasta Mahpus Mehmet Emin Özkan’ın İnfazına Ara Verilmeli, Tedavisi Dışarıda Gerçekleşmelidir!

Yaşlı ve Ağır Hasta Mahpus Mehmet Emin Özkan’ın İnfazına Ara Verilmeli, Tedavisi Dışarıda Gerçekleşmelidir!

83 yaşında ve 25 yıldır hapishanede olan Mehmet Emin Özkan’ın ailesinin aktarımına göre; kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, toksik guatr (zehirli guatr), osteoporoz (kemik erimesi), böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği, hafıza kaybı gibi çeşitli ve kronik hastalıkları bulunmaktadır. Uzun yıllar tecritte kalması sebebiyle de birçok sağlık sorunu ağırlaşarak devam eden Mehmet Emin Özkan yeme, içme, giyinme, yürüme, banyo, tıraş, wc vb. kişisel hiçbir ihtiyacını tek başına giderememektedir.

Pandemi sürecinde de tedavisi için gerekli sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmadığından durumu ağırlaşan Mehmet Emin Özkan’ın ailesinden ve basından edindiğimiz bilgilere göre; Mehmet Emin Özkan bir hafta içinde 5 kez kelepçeli bir şekilde hastaneye kaldırılmış, hastaneye yatışı gerçekleştikten sonra oğlunun ya da diğer aile fertlerinin refakatçi olma talepleri reddedilmiş, avukat ve ailenin girişimi ile aileden bir refakatçi kabul edilmiş ve kendisi hastanede de kelepçe ile yatağa bağlı bir şekilde tutularak tedavi olmuştur.

Sağlık sorunlarından ötürü infaz erteleme başvurusu yapmak için birçok kez Adli Tıp Kurumu’na başvuran Özkan hakkında tüm sağlık sorunlarına rağmen hapishanede kalabileceği yönünde raporlar verilmiştir.

Tüm bu bilgiler ışığında sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları olarak Mehmet Emin Özkan’ın hapishanede tek başına hayatını idame ettiremeyeceği, hastalığının hapishane koşullarında tedavi edilemeyeceği, yaş ve kronik hastalıkları ve koronavirüs pandemisinin hapishanelerde oluşturduğu risk de göz önünde bulundurularak tedavisinin dışarıda gerçekleşmesi için infazına ara verilmesi ve Mehmet Emin Özkan’ın derhal serbest bırakılması için yetkilileri ivedilikle gereken adımları atmaya çağırıyoruz.

 

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi

Görülmüştür

Hak İnisiyatifi Derneği

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

İstanbul Tabip Odası

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şişli Şubesi

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı