Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Gözaltında intihar iddiasının sorumluluğu kamu idaresindedir!

Gözaltında intihar iddiasının sorumluluğu kamu idaresindedir!

Açık kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Murat Araç (19) isimli şahıs Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yol denetimi esnasında sahte kimlikle yakalanmış ve hakkında örgüt üyeliği suçlaması olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştır. Gözaltı işlemi sonrasında, 15 Aralık 2017 günü Jandarma Karakolundan telefon edilerek ailesi ile görüştürülmüş ve aile Antalya’ya ulaşıp çocuğu ile görüşmek istediğinde Murat Araç’ın Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün üçüncü katındaki açık pencereden atlayarak intihar ettiği bilgisi kendilerine verilmiştir.

Ailenin beyanına göre; yaklaşık 3 yıldır görüşmedikleri oğullarının cenazesini otopsi sonrası gördüklerinde vücudunda darp izleri bulunmuştur. Cenazenin memlekete götürülmesi için yapılan başvurulara ise hem Antalya Belediyesi hem de Ceylanpınar Belediyesi tarafından olumsuz cevap verilmiştir.

Olayın ardından Meclis gündeminde konuyla ilgili soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı ise; intihar etme yönünde örgüt talimatı olduğunu belirtmiş ancak gözaltına alınan kişilerin can güvenliğini sağlamak üzere kamu görevlilerinin sorumluluğuna dair herhangi bir ifade kullanmamıştır. Muhtemel benzer vakalar için daha en baştan sorumluluk savuşturan bu tarz açıklamaların kabul edilemez nitelikte olduğu ve özellikle 90’lı yıllarda yaşanan gözaltında kaybetme olaylarının üstünü kapatan tarzdaki açıklamalara benzediği, açılması gereken soruşturma üzerine gölge düşürdüğü açıktır. Kamu idaresinin gözaltına alınan herkesin can güvenliğini sağlamak üzere birinci dereceden sorumluluğu olduğunu yeniden hatırlatıyoruz. Ayrıca, Murat Araç’ın otopsi raporunun ailenin avukatlarına açık şekilde düzenlenmesi ve bütün şüpheleri giderecek şekilde bir açıklama yapılması gerektiği de izaha gerek duymayan bir sorumluluktur.

HAK İnisiyatifi olarak, Murat Araç’ın ölümünde kusur veya ihmali bulunanların açığa çıkarılmasının ve kamuoyunda şüpheye yer bırakmayacak şekilde yargılanmaları sorumluluğunun ilgili Kamu idaresinde olduğunu hatırlatıyor ve gözaltında işkence iddialarının ciddiyetle soruşturulması, can güvenliğinin sağlanması hususunda Hükümeti sorumluluk almaya çağırıyoruz. Ayrıca cenazeleri defnetmekte ailelere yardımcı olmamak üzere Belediyelere açık veya gizli bir İçişleri Bakanlığı talimatı varsa, bu talimatların derhal geri alınması çağrısını yapıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir