Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Hak Savunucuları Davasının Yedinci Duruşması Gerçekleşti

Hak Savunucuları Davasının Yedinci Duruşması Gerçekleşti

Kamuoyunda Büyükada Davası olarak da bilinen hak savunucularının yargılandığı davanın yedinci duruşması 21 Mart Perşembe bugün saat 9:30’da İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yedinci duruşma öncesi Çağlayan adliyesi önünde bir araya gelen hak örgütleri olarak hak savunucularına yönelik bu davanın dosyasında bulunan suçlamalarla ilgili herhangi bir somut delil bulunmadığını ifade ediyoruz.  Hak savunucularının bir çalışma toplantısından gözaltına alınmasıyla başlayan bu süreç, Türkiye’deki insan hakları hareketine yönelik ciddi baskıların simgesi haline gelmiştir. Sivil toplumu hedef alan bu süreçte insan hakları çalışmaları kısıtlandı, baskı altına alındı ve hatta suç olarak lanse edilmiştir.

11 hak savunucusuna yönelik bu haksızlığın bir an önce giderilmesini, bu davanın beraatle sonuçlanarak adaletin tesis edilmesini ve Türkiye’de insan hakları çalışmalarına ve sivil topluma yönelik baskıların son bulmasını talep ediyoruz.

Bugün görülen davada mahkeme ara kararında; esas hakkındaki mütalaa için dosyanın Savcı’ya verilmesine karar verirken bir sonraki duruşma tarihi olarak 16 Temmuz’u verdi.

Ne Olmuştu?

Sekizi Türkiye’den ikisi yurt dışından 10 hak savunucusunun İstanbul Büyükada’da katıldıkları çalışma toplantısına yönelik olarak bir “gizli tanık” tarafından yapılan şikayet sonucu, 5 Temmuz 2017 tarihinde gözaltına alındıktan ve bir kısmının tutuklanmasından 4 ay sonra hazırlanan iddianame ile dava açılmıştı. Bu davaya daha önce 6 Haziran 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Avukat Taner Kılıç da dahil edilmişti. İlk duruşması 25 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, yaklaşık 4 ay boyunca tutuklu kalan 8 hak savunucusu tahliye edildi. Sonraki duruşmada da hak savunucularının hakkındaki adli kontrol kararları da kaldırılmıştı. 14 aydan fazla süren tutukluluk süresinin sonunda Taner Kılıç da 15 Ağustos 2018’de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Destekleyen Kurumlar

Civil Rights Defenders, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Medya ve Hukuk Çalışmaları, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği