Home Faaliyetler Basın Açıklamaları HDP’ye Yönelik Kapatma Davası Endişe Vericidir

HDP’ye Yönelik Kapatma Davası Endişe Vericidir

18 Mart 2021 Perşembe günü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının başvurusuyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde kapatma davası açılmıştır. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, HDP’nin terör eylemlerinin odağı haline geldiğinden bahisle temelli kapatılması talep edilmiştir.

HDP, 2018 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde tüm geçerli oyların %11,7’sini teşkil eden 5 milyon 866 bin 309 oy almıştır. Bu oy oranıyla Türkiye’de en çok oy alan üçüncü parti olmuştur. Bu oy oranıyla birlikte düşünüldüğünde HDP’nin siyasi hayatta ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde çok geniş bir toplumsal kesimin temsilcisi mahiyetinde olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Mevcut sistemde siyasi partiler demokrasinin temelidir. Geniş kitlelerin kamu yönetimine katılımı en doğrudan ve sık şekilde siyasi partiler aracılığıyla olmaktadır. Dolayısıyla siyasi partilere yönelik hukuk dışı bir müdahalenin insan haklarının önemli bir kategorisini teşkil eden tüm katılma haklarına yapılacak bir müdahale olduğunu vurgulama ihtiyacı hissediyoruz.

Öte yandan, başsavcılık tarafından hazırlanan iddianame kapsamında HDP’nin kapatılmasıyla birlikte toplamda 687 kişi için siyasi yasak istenmiştir. Bu 687 isim arasında HDP’nin şimdiki ve önceki eş genel başkanları da dahil çok sayıda Türkiye siyasetinde etkili olan politikacı yer almaktadır. Hem partinin kapatılması hem de bu politikacılara siyasi yasak koyulması siyasi sahneyi iktidar partisi aleyhine değiştirecek görünmektedir. Bu durum, parti kapatma davasına ilişkin sürecin arkasındaki iradenin hukuki değil siyasi olduğu konusundaki endişeleri güçlendirmektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı, siyasi partilerin kapatılması usulünün geride bırakılması gerektiğini vurguluyoruz. Siyasi irade tarafından hazırlanan kararlarla milyonlarca insanın seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere katılma haklarının ihlal edilmemesi açısından adeta çağ dışı olan bu parti kapatma yönteminden vazgeçilmesi gerektiği açıktır.

Hak İnisiyatifi olarak, HDP’ye yönelik kapatma davasında siyasi saiklerin ön planda olduğuna ilişkin gözlemlerimizden hareketle, bu sürecin hem insan hakları hem de demokrasi açısından çok ağır yaralara sebep olacağı konusundaki endişelerimizi ifade etme gereği hissediyoruz.

Hak İnisiyatifi