Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Kürtçe Tabelalar Tekrar Asılmalıdır!
Basın Açıklamaları - Faaliyetler - Slider - 10 Haziran 2019

Kürtçe Tabelalar Tekrar Asılmalıdır!

“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.” (Rum Suresi – 22. Ayet)

31 Mart Mahalli idareler seçiminde Belediye Başkanı seçilen Nasrullah Tanğlay’ın talimatıyla belediye hizmet binası girişinde asılı bulunan Kürtçe yazılı tabelanın indirildiği haberleri basına yansımıştır. Bitlis Belediye Başkanı Nasrullah Tanğlay tepkilerin ardından yaptığı basın açıklamasında olayı doğrulayarak; talimatı kendisinin verdiğini, 47 gün sonra indirildiği fark edilen tabelanın önemli olmadığını, hizmet açısından bir sıkıntı oluşturmadığını belirtmiştir. Başkanın açıklamasında bu konuda bir talep olmadığı dile getirilmiştir.

Temel hak ve özgürlükler ile ilgili uygulamaların hayata geçirilirken talebe dayanması beklenemez. Bu bağlamda anadilde kamusal hizmet o yörede yaşayan insanların en temel hakkıdır. İnançların, renklerin ve dillerin kamusal alanda görünürlüğünü kısıtlayan uygulamalar, eski Türkiye’de kalması gereken bayat uygulamalar olup kabul edilemez.

Bitlis Belediyesinin bu konudaki polemiği sürdürmesi ve toplumsal tepkileri dikkate almaması kamu vicdanını yaralamıştır. Tepkilere rağmen henüz bir geri adım atılmamışken Tatvan Belediyesi’nin de hizmet alanındaki bazı Kürtçe tabelaları kaldırdığı basına yansımış olup bu bilgi de yerel kaynaklardan tarafımızca doğrulanmıştır.

Anadil ve kültür, toplum ile sıkı sıkıya bağlı unsurlardır. Kullanımı ve kamusal alanlarda görünümü için toplumdan talep olmadığı ileri sürülemez.

Hak İnisiyatifi olarak; Bitlis ve Tatvan Belediyelerinin rahatsızlık uyandıran bu kararlarını gözden geçirmelerini ve tabelaları yerine asarak anadilde kamusal hizmet konusunda duyarlı olmalarını talep ediyoruz.