Home Faaliyetler Basın Açıklamaları MÜLTECİLER GÜNÜ (Ortak Açıklama)

MÜLTECİLER GÜNÜ (Ortak Açıklama)

Bugün ırkçılığın en büyük hedefi olan mültecilere yönelik saldırıların ve ayrımcılığın dile getirilmesi için İzmir Mülteci Dayanışma Platformu adı altında burada bulunmaktayız. İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, mültecilere yönelik her türden saldırıya karşı mücadele etmenin ve bu alanda tüm dayanışma hareketlerinin içinde olmaya çalışmanın yanı sıra, esas olarak mültecilere yönelik “ırkçı-milliyetçi” söylem ve saldırılara karşı, hem hareketi inşa etmeyi hem de mevcut hareketlerin içinde yer almayı, mücadeleyi birleştirme ve büyütmeyi hedeflemektedir.

Birleşmiş Milletler, 2021 haziran ayında yayımladığı raporda, savaştan ve zulümden kaçanların artmaya devam ettiğini ve küresel çapta evlerin terk etmek zorunda kalanların sayısının 82 milyonun üzerine çıkarak on yıl önceki rakamı ikiye katladığını duyurmuştu. Rusya – Ukrayna savaşınının sonucunda yerinden edilenlerin bu rakama dahil olmadığı göz önüne alınırsa bu rakam şu anda 100 milyon civarındadır. Yani yüz milyon civarında erkek, kadın ve çocuğun dünyaları savaş, şiddet ve zulüm yüzünden alt üst olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Pandeminin en yoğun olduğu dönemde bile çoğumuz evlerimizde güven içinde kalırken, bu insanlar hayatta kalmak için evlerinden kaçmak zorunda kalmışlardır.

Bugün, Dünya Mülteciler Günü. Tüm dayanışma biçimlerinin çok kıymetli olsa da doğrudan ırkçı-milliyetçi hatla mücadele edilmediğinde, esas ile değil de onun sebep olduğu sonuçlarla mücadele edildiğinde köklü bir sonuca ulaşmaktan uzuk kaldığımız aşikardır. Bu günün, çatışmaları ve krizleri önlemek, bunları çözmek için şu ana kadar yapılanlardan çok daha fazlasını yapma ihtiyacının politikacılara açık bir hatırlatıcı olarak kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, Dünya Mültecile Günü ırkları, milliyetleri, inançları veya diğer özellikleri ne olursa olsun insanları koruma zorunluluğunu; nefreti körüklemek yerine sesini yükseltme ve adaletsizlikle mücadele etme ihtiyacını; başkalarını suçlamak veya mağdurlara saldırmak yerine krizlere faydalı ve kalıcı çözümler bulmaya kararlı olunmasını hatırlatmak için de kullanılmalıdır.

Bugünde geriye baktığımızda öyle görünüyor ki dünya liderleri barışı ya sağlayamıyor ya da istemiyorlar. Bunun bedeliniyse giderek daha fazla yerinden yurdundan edilmiş insanlar ödüyor. Sadece son dört yılda, bir milyon kadar çocuk sürgünde doğdu. Bu çocukların geleceği ne olacağı, yaşamlarını düzgün sürdürmek için fırsatları olup olmayacağı meçhuldür.

Basitçe söylemek gerekirse, herkesin, hep birlikte bugünün küresel zorluklarını çözmek için adım atması ve birlikte çalışması gerekiyor. Bu nedenle, mültecilerin haklarının tanınması ve onlara karşı saldırıları durdurmanın yollarından birinin de birleşerek dayanışmayı ve mücadeleyi büyütmek olduğunu savunuyor ve bu nedenle herkesi, hep birlikte dayanışmaya ve mücadeleye davet ediyoruz.

Bu vesileyle, bugün 19.30’da Kâr Değil Yaşam inisiyatifi Karakedi Kültür Merkezi’nde mültecilerle ilgili dört kısa film gösterimi ve yönetmenleriyle söyleşi etkinliği gerçekleştirecektir. Bunun yanı sıra, İzmir Kent Konseyi 26 haziran 2022 de İzmir Kent ormanında 100 sığınmacı gencin katılacağı bir piknik ve atelye çalışması yapacaktır. 28 haziran 2022’de de 20 Suriyeli sığınmacı kadının katılacağı, topluma uyum, hukuki ,psikolojik ve sosyal yönden desteklenmesi atelye çalışması İzmir Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneğinde yapacaktır.