Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Nefret Suçları Yasası Çıkarılmalı ve Yabancı Düşmanlığı Önlenmelidir

Nefret Suçları Yasası Çıkarılmalı ve Yabancı Düşmanlığı Önlenmelidir

Dün Kayseri’de taciz iddiası üzerine meydana gelen linç girişimi, kışkırtılan yabancı düşmanlığının endişe verici boyutlara ulaştığını bir kez daha göstermiştir.

Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Kayseri’de Suriyeli bir sığınmacının kendi akrabası olan bir başka Suriyeli çocuğa yönelik taciz iddiası üzerine kısa sürede toplanan kalabalıklar, şüpheli şahsı linç etmeye kalkışmış, bölgede bulunan Suriyelilere ait araba ve iş yerlerini ateşe vermiş ve kalabalığı dağıtmaya çalışan beş polisi yaralamıştır.

Bu olay, sistematik olarak kışkırtılan yabancı düşmanlığını bir kez daha gözler önüne sermesi bakımından ibretliktir. Her ne kadar yetkililer bu olaya karışan 67 kişinin gözaltına alındığını ifade etmiş olsa da, benzer olaylarla mücadelede etkili önlemlerin alınmadığı ve cezasızlık politikasının devam ettiği, bunun da benzer linç girişimlerini cesaretlendirdiği yönünde kamuoyunda yaygın bir kanaat bulunmaktadır.

Bilinmelidir ki, kim olursa olsun, herkesin yaşam hakkı başta olmak üzere bütün hak ve özgürlükleri devletlerce sağlanmak zorundadır. Bu, hükümetlerin birincil görevidir.

Bu nedenle, hükümetin böylesi toplumsal infialleri beklemeksizin, toplumda giderek yaygınlaşan yabancı düşmanlığı ve nefret suçlarıyla, gerekli ceza yasası da acilen çıkartılarak etkin bir şekilde mücadele etmesini Hak İnisiyatifi Derneği

olarak bekliyoruz.