Home Faaliyetler Basın Açıklamaları DEDAŞ TARAFINDAN KIZILTEPE VE ŞANLIURFA’DA YAPILAN PLANLI ELEKTRİK KESİNTİLERİNE SON VERİLMELİLDİR

DEDAŞ TARAFINDAN KIZILTEPE VE ŞANLIURFA’DA YAPILAN PLANLI ELEKTRİK KESİNTİLERİNE SON VERİLMELİLDİR

Dedaş tarafından yapılan ve Mardin/Kızıltepe’ye bağlı mahalleleri ile Şanlıurfa’nın kırsal kesimlerini kapsayan planlı elektrik kesintileri kenti yaşanmaz hale, bölgede yaşayan insanları ise yaşamsal fonksiyonlarını dahi yerine getiremez hale getirmiştir.

Planlı elektrik kesintileri sebebiyle bölgedeki vatandaşın suya erişimi de kısıtlanmıştır. Termometrelerin yazın 50-55 derece sıcaklığı gösterdiği  bir bölgede günde 8 saate varan elektrik ve su kesintisinin yaşanması hiçbir koşulda kabul edilemez. Nitekim her gün saatlerce uygulanan planlı elektrik kesintileri bölgenin en başta sağlık olmak üzere; sanayi, tarım ve eğitim gibi birçok alanda zarar görmesine neden olmaktadır. Planlı elektrik kesintilerinin yapıldığı yerlerde solunum cihazına bağlı yaşamak zorunda olan hastalar bulunmakta olup elektrik kesintileri ile yaşamları ciddi anlamda risk altına alınmaktadır. Çocuk ve yaşlıların ise 50 derece sıcakla birlikte yaşamaları zorlaştırılmış, su ve elektriğin yokluğu sebebiyle hastalıkların üremesine neden olunmuştur.

Türkiye’nin tarımsal ürünlerinin büyük çoğunluğu elektrik kesintisi yapılan illerden tedarik edilmektedir. Fakat yapılan kesintiler sebebiyle bir çok çiftçi araziyi ekemez hale gelmiş, ektiği takdirde sulayamadığı için arazinin yanması riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Elektrik kesintileri, sulama pompalarının çalışmasını engelleyerek tarım arazilerinin sulanmasını imkânsız hale getirmiştir ve ekonomik olarak zarara uğratmaktadır. Elektrik kesintileri yalnızca bölge halkının değil Türkiye’nin ekonomisine zarar veren ve ileriki zamanlarda vatandaş gıdaya ulaşmasına da engel teşkil eden bir eylem haline gelmiştir.

Özellikle son dönemlerde bölgede yaşanan yangınlar sebebiyle elektrik kesintisi yapılan bölgedeki vatandaşta panik hali artmıştır. Nitekim olası bir yangın halinde Dedaş tarafından yapılan planlı elektrik kesintileri sebebiyle vatandaşın yangına müdahale edebilecek suyu dahi bulunmamaktadır. 21.06.2024 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesi kırsalında çıkan anız yangınında 30 ton presli saman, 30 bin liralık çadır ve 550 sulama borusu, 14.06.2024 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesi kırsalında çıkan yangında buğday ekili 10 bin dönümlük alan ve 75 koyun yanarak zarar gördü. Bütün bunların yanında  21.06.2024 tarihinde çıkan yangın ne yazık ki 15 can kaybına sebebiyet vermiştir.

Dedaş tarafından elektrik hatlarında ve trafo merkezlerinde yapılmayan yenileme ve iyileştirme çalışmaları yukarıda belirtmiş olduğumuz sonuçları meydana getirmekte ve her geçen gün bölgede çıkabilecek bir yangın riskini artırmaktadır.

Herkes, yaşam kalitesinden ödün vermeden temel ihtiyaçlarını karşılamak ve daha kaliteli bir yaşam sürme hakkına sahiptir. Bu bağlamda herkesin erişilebilir, güvenilir, sürdürülebilir ve modern enerjiye ve suya erişim hakkı bulunmaktadır. Nitekim enerji ihtiyaçlarının karşılanması, bireylerin günlük yaşamlarını gerçekleştirmelerini ve refaha ulaşmalarını sağlayan işlevlerin önemli bir bileşenidir. Enerjiye erişim ayrıca sosyo-ekonomik kalkınmanın temel konuları arasında sayılmaktadır. Dolayısıyla Hak İnisiyatifi Derneği olarak, elektrik kesintilerinin önlenmesi için elektrik dağıtım şirketi ve kamu otoritesi tarafından acil ve etkili önlemler alınması gerektiğini belirterek, Dedaş’ın bölgede yapmış olduğu elektrik kesintilerinin ve doğurduğu sonuçların takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.