Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Sığınmacılara Yönelik Keyfi Uygulamalara Son Verilmelidir

Sığınmacılara Yönelik Keyfi Uygulamalara Son Verilmelidir

2 Ocak 2024 tarihinde İstanbul Emniyetinde gözaltına alınan ve İl Göç İdaresine teslim edilen 56 yabancı kişiye, ailesi ve avukatları 11 gün boyunca ulaşamadı ve nerede olduklarına dair bir haber alamadı.

İstanbul, Niğde, Kırklareli, Ankara, Kırklareli hiç bir yerde bulunamadılar. Günlerdir gözaltı ve idari gözetim kararı alınmaksızın haber alınmaması /bilgi verilmemesi durumu bir çok hak ihlalinin yanında “zorla kaybettirme” (enforced disappearance) ve “tecrit” (incommunicado) anlamına da gelmektedir.

Bu kişilerin hakka/avukata/mahkemeye erişimi bu ihlal ile tamamen kapatılmıştır. Bu sığınmacıların tecrit durumu sonlandırılsa bile, haklarındaki idari işleme karşı dava açtıklarında, 7 günlük hak düşürücü dava süresi engeline takılacakları açıktır.

Açık kaynaklardan öğrendiğimize göre, bu kişilerin bir kısmının Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezine teslim edildiğini, diğer 5 kişinin ise gönüllü terk evrakı bile imzlatılmadan Özbekistan ülkesine sınır dışı edildiklerini öğrendik. Memurların sığınmacılar yerine imza atmaları, tecrite alıp zorla gönderilmeleri 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun(YUKK), 4 ve 55. Madde, geri göndermeme, işkence yasağının açıkça ihlali olup Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığının bu keyfi muamele ile ağır hak ihlaline sebep olan kamu görevlileri hakkında acil ve etkili soruşturma açmasını ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyor, Hak İnisiyatifi Derneği olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.