Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Silopi’deki Yaşam Hakkı İhlallerini Kınıyor, Adil Bir Soruşturma İstiyoruz!

Silopi’deki Yaşam Hakkı İhlallerini Kınıyor, Adil Bir Soruşturma İstiyoruz!

Şırnak İli Silopi ilçesi Karşıyaka mahallesinde, 04.05.2017 tarihinde gece, zırhlı polis panzerinin bir sivil vatandaşın evinin duvarını yıkarak içeri girdiği, yataklarında uyuyan iki çocuğun yaşam hakkını ihlal ettiği bilgisi kamuoyuna yansımıştır.

HAK İnisiyatifi’ni temsilen bir heyet acılı aileye taziye ziyaretinde bulunmuş ve iddialarla ilgili birinci ağızdan bilgi almıştır. Heyetimizin aileden ve görgü yanıklarından aldığı bilgiye göre; mahallede bulunan MHP İlçe Teşkilatı’nı korumakla görevli olan polis panzeri, gece saatlerinde yolun soluna doğru kontrolsüz bir şekilde hızla ilerleyip bir evin duvarını ve kolonunu yıkarak içeri girmiş, 7 yaşındaki Muhammet ile 6 yaşındaki Furkan’ın ölümüne sebep olmuştur. Bu elim hadisenin hemen arkasından ilçe teşkilatında sabit nöbet tutan polisler gelip faili ve zırhlı aracı polis konutlarına götürmüşlerdir. Sabit nöbet tutması gereken zırhlı aracın o saatte devriye gezmesi ve aracın o saatte çok hızlı bir şekilde kullanılması izaha muhtaç noktalar olmakla birlikte olay yeri incelemesi yapılmadan panzerin polis konutlarına çekilmesi heyetimizde delillerin karartılmasına yönelik bir kanaat oluşturmuştur.

Hak ihlallerinin ve özelde yaşam hakkı ihlallerinin normalleştirilmeye çalışıldığı bir zaman ve zeminde çocuk yaşta sivil ölümleri kamuoyunda infial uyandıracak derecededir. Silopi Savcılığı ve Şırnak Valiliği olay hakkında soruşturma başlattıklarını açıklamıştır ancak bugüne kadar gerçekleşen yaşam hakkı ihlallerinin akıbeti bu soruşturma hakkında olumlu bir beklentiyi mümkün kılmamaktadır. Bu sebeple polisin kasıt yahut ihmal, her ne kusuru varsa bunun benzer facialar karşısındaki cezasızlık politikasından kaynaklandığını düşünüyoruz.

Biz HAK İnisiyatifi olarak; OHAL ortamının ve bu ortamda gerçekleşen hak ihlallerinin normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Güvenliği sağlaması gereken araç ve kişilerin bizatihi güvenlik sorunu üretmeleri karşısında kamu idaresinin sorumluluğu kabul ederek, kolluk kuvvetlerinin hak ihlaline neden olan fiilleri sebebiyle kamuoyunun vicdanını tatmin edecek tedbirler almasını talep ediyoruz.

İçişleri Bakanlığına, olayın şeffaf ve adil bir yargı süreci ile aydınlatılmasını, benzer olaylarda uygulanan cezasızlık politikasının terk edilmesini, aileden bakanlık adına resmi özür dilenerek failin vicdanları tatmin edecek şekilde cezalandırılması çağrısında bulunuyoruz. Bakanlar Kuruluna da özellikle bölgede hayatın olağan akışını ciddi derecede etkileyen OHAL kaldırılarak normalleşme adımları atılması çağrımızı yineliyoruz.

Muhammet ve Furkan’a Allah’tan rahmet, kederli Yıldırım ailesine başsağlığı diler, bu elim hadisenin hukuk ve toplum önünde takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir