Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Toplum İradesini Yok Eden Darbelere Karşıyız!
Basın Açıklamaları - Genel - Slider - 13 Eylül 2023

Toplum İradesini Yok Eden Darbelere Karşıyız!

12 Eylül 1980 askeri darbesi, Türkiye tarihinin ve demokrasinin önemli kırılma anlarından biridir. Bu darbe sonucunda ülke yönetimi askeri bir dikta tarafından ele geçirilmiş, başta siyasi liderler olmak üzere pek çok insan tutuklanmış, siyasi parti ve dernekler kapatılmış, işkence ve idamlar yaşanmıştır.

Darbe sürecinde insan hakları yoğun bir şekilde ihlal edilmiş, hatta insan hakları hukuku rafa kaldırılmış. Ülkede ciddi siyasi baskılar yaşanmış, bir çok siyasi grup bu baskılardan payını almıştır. Böylece darbenin etkileri uzunca yıllar devam etmiş, Diyarbakır zindanlarında yaşanan insanlık dışı işkenceler Kürt sorununu iyice kangren hale getirmiştir.

Dolayısıyla ülkede demokrasi, insan hakları ve hukuk düzenin korunması ve geliştirilmesi için bu tarihi olayın unutulmaması ve darbe potansiyeli taşıyan, başta ordu olmak üzere bütün militer unsurların kamuoyu gözetim ve denetimi altında tutulması gerekir.

Bu vesileyle hangi kurum veya güçten gelirse gelsin, her türlü darbe ve darbecileri kınamayı görev bildiğimizi bir kez daha ifade etmek isteriz.