Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Yeni Zelanda Müslüman Toplumuna Taziye

Yeni Zelanda Müslüman Toplumuna Taziye

Bugün Yeni Zelanda’da iki ayrı camiye peş peşe yapılan silahlı saldırıyla en az 49 Müslüman hayatını kaybetti ve onlarcası yaralandı. Cuma namazını kılmak üzere camiye gelen Müslümanlar ırkçı bir saldırganın uzun süreli ve soğukkanlı saldırısına maruz kaldılar. Öncelikle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve Yeni Zelandalı Müslüman topluluğa başsağlığı diliyor, ırkçı ve İslam karşıtı bu saldırıyı kınıyoruz.

Yeni Zelanda’daki bu saldırı, yalnız bir saldırgan tarafından gerçekleştirilmiş gibi görünse de son yıllarda Batı dünyasında yaşayan Müslüman topluluklara karşı gerçekleştirilmiş başka saldırıları hatırlatmaktadır. Dünyada yükselen ırkçı ve İslam karşıtı siyasal söylemlerin bu tür saldırıları teşvik eden eğilimleri güçlendirdiği açıktır.

Benzer saldırıların önünü almak için göçmen toplulukların maruz kaldığı her tür ırkçı veya İslamofobik söylemin mahkum edilmesi gerekmektedir. Uluslararası toplumun üzerine düşen temel sorumluluk, göçmen ve azınlık grupların korunması yönünde acil önlemler alınmasını sağlamaktır. Hak İnisiyatifi olarak, uluslararası toplumun bütün kurumlarını ve hak savunucu oluşumları bu yönde sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Hak İnisiyatifi – Genel Merkez