Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Zırhlı Araçlar Hayat Hakkına Kastediyor!

Zırhlı Araçlar Hayat Hakkına Kastediyor!

Son dönemde güvenlik güçlerine ait zırhlı araçların çarpması sonucu birçok kişinin hayatını kaybettiği görülmektedir. Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre, şehir içi çatışmalar tamamen sonlandıktan sonra, Nisan 2016’dan itibaren, en az 10 kişi cadde ve sokaklarda yürüyüş halinde iken zırhlı araçların çarpması sonucu; Silopi’de Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşler ise zırhlı aracın evlerine çarparak içeri girmesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Aynı dönemde benzer tiplerdeki zırhlı araçların diğer sivil araçlara çarpması sonucu ise sivil araçlarda bulunan en az 9 kişi hayatını kaybetmiştir.

Yine bu dönemde en az 5 kişinin ise zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu yaralanarak hayatını kaybettiği bilinmektedir. Bu açılan ateş sonucunda yaşanılan yaralanma ve ölümler sonrası yapılan resmi açıklamalarda, araçtaki silahın “tutukluk” yaptığı belirtilmiş fakat daha sonra ciddi bir soruşturmanın yürütüldüğünü gösteren tatmin edici herhangi bir girişim görülmemiştir.

Son olarak 21 Ekim 2017 Cumartesi günü Siirt merkezde, 7 yaşındaki Felek Batur isimli çocuk cadde üzerinde karşıya geçerken Emniyet Müdürlüğüne ait zırhlı bir aracın çarpması sonucu ezilmiş ve daha sonra hayatını kaybetmiştir.

Bütün bu olaylarda, şehir içi alanlarda sokak aralarında ve caddelerde yüksek hızla hareket eden zırhlı araçların sivillerin güvenliğini tehlikeye atmasını normal karşılayan güvenlik merkezli uygulamalar etkindir. Çarpmalar sonucu sivillerin ölümünün etkin bir soruşturmaya konu olmaması ve kusur veya suçların her seferinde cezasız bırakılması zırhlı araçların tehlikeli tarzda kullanımını yaygınlaştırmıştır. Şehir içi güvenlik riski yokken yaşanan çok sayıda ölümlü kaza, sivillerin hayatının önemsenmediği yönündeki inancı pekiştirmektedir.

Hak İnisiyatifi olarak; zırhlı araçların şehir içinde ölüme neden olacak keyfilik ve tarzda kullanımına derhal son verilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından sivillerin yaya olarak gezme hakkını önceleyen bir prosedürün kamuoyuna açıkça ilan edilmesi ve sivillerin ölümüne neden olan bütün bu olayların faillerinin yargı önüne çıkarılıp soruşturmaların ciddiyetle yürütülmesi talebimizi kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir