Home Faaliyetler Basın Açıklamaları 7 Yılın Ardından Roboski Hala Adalet Bekliyor!

7 Yılın Ardından Roboski Hala Adalet Bekliyor!

28 Aralık 2011 akşamı 34 sivil köylünün ölümüyle neticelenen Roboski Katliamının üzerinden 7 yıl geçti. Bölgedeki idari ve güvenlik birimleri tarafından gayrı-resmi sınır ticareti yaptıkları bilinen Roboski (Ortasu) ve Bejuh (Gülyazı) köylüleri, 28 Aralık akşamı sınır geçişi yapıp köylerine dönerken savaş uçaklarının bombardımanına hedef olmuş ve 38 kişilik kafilede 34 kişi hayatını kaybetmişti. Ölenlerden 19’u henüz 18 yaşını tamamlamamış çocuklardı.

Geçen yıllar boyunca maalesef bu katliamın sorumluları yargı önüne çıkarılmadığı gibi etkin soruşturma yürütülebileceğine dair umutlar da tüketildi. Dönemin Başbakanı tarafından soruşturmanın “Ankara’nın derin dehlizlerinde kaybolmayacağı” yönünde hem kamuoyuna hem de ailelerle yüz yüze iken verilen taahhütlere rağmen soruşturmalar yarım kaldı, davalar kapatıldı, ailelerin adalet talebi önüne resmi kurumlar tarafından sürekli olarak engeller çıkarıldı. Dava için Anayasa Mahkemesi ve AİHM’ne yapılan başvurular ise sorumlu avukatın usuli hataları yüzünden maalesef kabul edilmedi.

Bu 7 yıl içinde hak arayışına devam eden aileler ise çeşitli baskılara maruz kaldı. Anma toplantılarına yönelik defalarca cezalar kesildi, ölenlerin yakınları gözaltına alındı ve kurdukları dernek bir KHK ile kapatıldı.

Roboski katliamı, yakın tarihimizin en ağır yüküdür. Cinayete ilişkin hakikatin örtülmesi, sorumluların cezasız bırakılması Kürt sorununun çözümüne yönelik umutları da tüketmektedir. Katliamın gerçekleştiği gece görüntülerin kim veya kimler tarafından değerlendirildiği, emir-komuta zincirinin nasıl işlediği kamuoyuna açıklanmalı ve bu bilgiler doğrultusunda soruşturma tekrar başlatılmalıdır. Tekrar hatırlatırız ki, suçluların açığa çıkarılması ve adaletin tesisi Hükümetin sorumluluğundadır.

Hayatını kaybedenleri rahmet ve saygıyla anıyoruz. Ailelerin adalet talepleri ve hak arayışının yanında yer almaya devam edeceğiz.

Hak İnisiyatifi Genel Merkezi, 28 Aralık 2018.