Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Suriyeli Sığınmacılara Dönük Nefret Söyleminin Engellenmesi için Devlet Tedbir Almalı

Suriyeli Sığınmacılara Dönük Nefret Söyleminin Engellenmesi için Devlet Tedbir Almalı

Gaziantep Hak İnisiyatifi Gazikent’te Türkiye vatandaşları ve Suriyeli mülteciler arasında yaşanan olaylar hakkında bir açıklamada bulundu. “Suriyeli sığınmacılara dönük nefret söyleminin engellenmesi ve güvenliklerinin sağlanması için Devlet gereken tedbirleri almalı” dendi.

Basına da yansıdığı gibi 28 Aralık 2018 Pazar gecesi Gaziantep’in Gazikent semtinde bir grup Türkiye vatandaşı ile Suriyeli sığınmacı arasında henüz bilinmeyen bir nedenle yaralanmayla sonuçlanan bir kavga olayı yaşanmıştır. Söz konusu olayda, kavgaya karışan taraflardan; Mert Bağcı ve Necati Bağcı isimli iki kardeşin ağır şekilde yaralandığı, kardeşlerden Necati Bağcı isimli şahsın yoğun bakımda bulunduğu ve hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenilmiştir.

Olayla ilgili olarak yaralı şahsın ailesinin basına verdiği beyanlarda geçen, adli makamlarca müdahalenin çok geç gerçekleştirildiği, olaydan sonra yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı ve şüphelilerin bulunmasına yönelik işlemlerin yapılmadığı konusundaki iddiaların üzerinde hassasiyetle durulması gerekmektedir.

Olaydan sonra ise basında ve sosyal medyada Suriyeli sığınmacıları hedef alan birçok paylaşımın yapıldığı görülmüştür. Dezenformatif haber ve paylaşımların yaygınlaşmasıyla semtte Suriyeli sığınmacıları hedef alan gösteriler düzenlenmiş, bu gösterilerde sığınmacılara ait iş yerleri tahrip edilmiş, çok sayıda yaralama ve linç olayı gerçekleşmiştir.  Bu olayların neticesinde bazı semt ve sokaklarda Suriyeli sığınmacıların sokağa çıkamadığı ve iş yerlerini açamadığı tarafımızca gözlemlenmiştir. Öte yandan nefret ve ayrımcılık suçu kapsamında değerlendirilmesi gereken tüm bu olayları önlemek için yeterince müdahale edilmediği ve önleyici tedbirlerin alınmadığı görülmüştür.

Benzeri olayların yaygınlaşmasını önlemek amacıyla yapısal bazı düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda nefret suçunun evrensel tanımının yapılması ve caydırıcı cezaların tayin edilebileceği hükümlerin mevzuatta yer alması gerekmektedir. Önceki yıllarda nefret suçlarının cezasız kalmasını önlemek iddiasıyla mevzuata eklenen hükmün uygulamada yetersiz kaldığı tecrübe edilmiştir. Türk Ceza Kanunu’nun “nefret ve ayrımcılık” başlığı ile tanımlanan 122. Madde’sindeki suçun “işlenmez” bir nitelik taşıması sebebiyle kanunda nefret suçlarını cezalandıracak bir hüküm bulunmamaktadır.

Gaziantep Hak İnisiyatifi Temsilciliği olarak, bu gibi olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunuyor, nefret suçları ile ayrımcı söylem ve eylemlere yönelik caydırıcı ve cezalandırıcı nitelikte etkili düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yetkilileri linç, provokasyon ve benzeri olayların tekrarlanmaması için acil ve somut adımlar atmaya davet ediyoruz.