Home Faaliyetler Basın Açıklamaları ABD’nin Kudüs kararını kınıyoruz

ABD’nin Kudüs kararını kınıyoruz

ABD başkanı Trump, 6.Aralık. 2017 de yapmış olduğu açıklamayla, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etti.

Amerika başkanı bu kararla, Ortadoğu’da sürdüregeldiği kaos ve çatışma yaratan karar ve mudahalelerine  bir yenisini daha ilave etti.

Bölge halkları arasında, ulusların en temel haklarını ve uluslararası hukukun insani ilkelerini hiçe sayarak, Amerika Ve İsrail’in gayrimeşru ve gayri hukuki çıkarlarına hizmet edecek şekilde, sürdürülebilir gerilim ve çatışma hatları oluşturarak askeri, ekonomik ve politik müdahalelerde bulunan Amerika’nın, kaosa davet çıkaran bu kararı, İsrail’in işgalci politikalarını onaylamaya matuf emperyal  bir zorbalık içermektedir.

Filistin halkı onlarca yıldır, İsrail’in işgal politikalarına bağlı olarak, ekonomik yaptırım, askeri şiddet ve ablukalara maruz bırakıldığı bu süreçte; Amerika gayrimeşru politikalarınınbir yenisi olan bu karar, tüm cografyayı yeni çatışmalara sevkedebilecek, zaten sorunlu olan barış imkanlarını da ortadan kaldıracak  provakatif bir mahiyet içermektedir.

Yeryüzunün en kadim şehirlerinden biri olan ve bir çok inanca evsahipliği yapmış, üç semavi din muntesipleri açısından kutsal bir değer olarak kabul edilen Kudüs’ün, İsrail’in başkenti ilan edilmesi kabul edilemez yok hükmünde bir  karardır.

Hak İnisiyatifi olarak ABD başkanı Trump’ın hukukun evrensel ilkelerini hiçe sayarak almış olduğu bu korsan  kararını, en güçlü bir şekilde kınıyor, bölge barışını tehdit eden ve Kudüs’ün kadim ve özgün kimliğine bir saldırı olan bu karara karşı  herkesi en etkin ve somut tutumlar almaya davet ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir