Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Olağan usullerden ayrılan siyaset ve yargı dram üretiyor

Olağan usullerden ayrılan siyaset ve yargı dram üretiyor

21 Kasım 2017 günü beş kişilik Maden ailesinin Yunanistan’a doğru bir tekne ile kaçarken Ege Denizinde boğulduğu bilgisi basın bültenlerine düşmüştür. Edinilen bilgilere göre; baba Hüseyin Maden (40) ve anne Nur Maden (36) daha önce Kastamonu’da öğretmen iken 15 Temmuz sonrası KHK’lar ile görevden ihraç edilmiş ve Gülen Yapılanması ile irtibatlı oldukları iddiasıyla haklarında soruşturma açılmıştır. Haklarında yaklama kararı bulunan anne ve babanın, çocukları 13 yaşındaki Nadire, 10 yaşındaki Bahar ve 7 yaşındaki Feridun’u yanlarına alarak açıldıkları deniz yolculuğunda üç çocuğun cesedi Midilli sahilinde karaya vurmuş, anne ve babanın ise hâlâ kayıp olduğu bilgisi edinilmiştir.

Öncelikle belirtilmelidir ki, beş kişilik bir ailenin güvensiz koşullarda ölümle sonuçlanabilecek şekilde ülkeden kaçmak mecburiyetinde kendini hissetmesi, hukuk düzeninin keyfilik ve belirsizlikler gölgesinde yok edilmesinin sonucudur. İnsanların uzun süreli tutuklamalar ile keyfi cezalandırmalara maruz kaldığı ve savunma haklarının yok sayıldığı, iddianamelerin uzun süre düzenlenmediği bir hukuksuzluk düzeninin normalleştiği bugünlerde birçok ailenin geleceklerini öngöremedikleri ve korku atmosferinde yaşadıkları görülmektedir. KHK’lar sebebiyle görevden alınan birçok kişinin ise, ailesini geçindirebilme olanaklarından yoksun bırakılması ağır bunalımlara ve basına düşen bilgilere göre intiharlara dahi neden olabilmektedir. Bu koşullarda hukuki öngörülebilirlik ortadan kalkmış, cezai tedbirler bizzat cezalandırma aracı olarak kullanılırken ve adil yargılanma hakkı yaygın şekilde ihlal edilirken; suç işlediği iddia edilen insanların can güvenliklerini önemsemeden ölümcül yolculuklara çıkması kamu idaresinin sorumluluğunu gündeme almayı gerektirmektedir.

Maden ailesinden üçü çocuk yaştaki beş kişinin vahim ölümü karşısında tekrar belirtmek gerekir ki; geçici bir önlem olarak gündeme getirilen Olağanüstü Hal rejiminin derhal sonlandırılması ve KHK’lar ile getirilen uygulamaların askıya alınarak olağan hukuk rejimine geçilmesi gerekmektedir. Yargılama süreçlerinde hukuki öngörülebilirliğin hakim kılınması ve adil yargılanma hakkının temel alınması gerektiğini yeniden hatırlatıyoruz. Olağan hukuk rejimi hakim kılınmadığı sürece korku atmosferi etkisinde kalan insanların ölüm haberlerini duymaktan endişe ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Bu vesileyle, Maden ailesinin vefat eden fertlerine Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir