Home Faaliyetler Ankara Altındağ’da Gerçekleştirilen Saldırılara İlişkin Yerinde Gözlem ve Açıklamamız
Faaliyetler - Slider - 12 Ağustos 2021

Ankara Altındağ’da Gerçekleştirilen Saldırılara İlişkin Yerinde Gözlem ve Açıklamamız

Hak İnisiyatifi tarafından 11.08.2021 günü saat 23.00 sularında Ankara’da Altındağ İlçesinde yer alan Önder Mahallesinde ve Selçuk Caddesinde ön inceleme ve gözlemlerde bulunulmuştur.

Derneğimizin yetkilileri tarafından yapılan ilk inceleme ve gözlemlerin sonucunda yalnızca Selçuk Caddesi’nde Arapça tabelaları bulunan en az 17 işletmeye saldırılarda bulunulduğu ve bu işletmelerin kepenklerinin hasar aldığı ya da camlarının kırıldığı ve içeride bulunan malların yağmalandığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte bölgede yer alan misafir plakalı araçların ters çevrildiği ve bu halde sokaklara bırakıldığı tespit edilmiştir. Olayların yaşandığı bölgede yer alan Türkçe tabelalı işletmelere Türk bayraklarının asıldığı ve bu işletmelerin sahiplerinin işletmelerin önünde nöbet tuttuğu görülmüştür. Kendileriyle görüşme gerçekleştirdiğimiz Türkiye uyruklu işletme sahipleri de yaşanan olaylardan dolayı tedirgin olduklarını ifade etmiştir. İnceleme heyetimiz olay yerine vardığında Selçuk Caddesinin baş ve son kısmı kolluk güçleri tarafından kapatılmış, bölgede en az iki adet TOMA ve çok sayıda emniyet mensubu mevcut ve olaylar yoğun ölçüde sona ermiş bulunmaktaydı. Buna rağmen tüm bölgede Türk bayraklarıyla sloganlar atarak yürüyen ya da kamyonetler ve motorsikletlerle gezen kişilerin varlığı gözlemlenmiştir. Bu kişiler tarafından emniyet güçlerinin azalması fırsat olarak kullanılarak Arapça tabelalara sahip dükkanlara yeniden saldırı gerçekleştirilmiş ve emniyet güçleri tarafından bu saldırıya katılan iki kişi gözaltına alınmıştır.

Yapılan görüşmelerden Altındağ’ın çeşitli bölgelerinde göçmenlere yönelik gerçekleştirilen saldırılara katılmak için Mamak ve Karapürçek gibi Ankara’nın farklı bölgelerinden kişilerin özellikle Facebook üzerinden organize olarak küçük gruplar halinde olay yerine intikal ettiği anlaşılmıştır. Bizzat şahit olunamamış olsa da, yapılan görüşmeler sonucunda kolluğun inceleme heyetimizin olay yerine intikalinden önce gerçekleştirilmiş saldırılara müdahale etmediği bilgisi alınmıştır. Bölgede yaşayan ve tarafımızca görüşülen göçmenler çok büyük bir korku ve endişe içinde bulunmaktadır. Yapılan saldırılar sonucunda birçok göçmenin yaşadığı evin camlarının kırıldığı ve göçmenlerin evlerinin ışıklarını söndürüp karanlıkta oturarak kendilerini korumaya çalıştığı bilgisine ulaşılmıştır.

Hak İnisiyatifi Derneği olarak Ankara’da göçmenlere karşı gerçekleştirilen saldırılara ilişkin çalışmalarımız devam edecektir. Konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.