Home Faaliyetler Basın Açıklamaları BM Kararına Uyularak Tutuklu Askeri Öğrenciler Tahliye Edilmelidir

BM Kararına Uyularak Tutuklu Askeri Öğrenciler Tahliye Edilmelidir

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çok sayıda askeri öğrenci tutuklanmış ve bunların bir kısmı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veya müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştır. Cezalandırılan askeri öğrenciler darbe girişimine komutanlarının talimatları doğrultusunda bile isteye iştirak etmekle suçlanmışlardır.

Yargılama süreci boyunca kamuoyuna düşen açık kaynaklar incelendiğinde ise askeri öğrencilerin ve erlerin darbe girişiminden haberdar olmadıklarına dair ciddi karineler görünmektedir. Bu kişilerin statüleri ve bazılarının yaş durumu itibariyle komuta kademesinden gelen gerekçelendirilmemiş komutlara itiraz etmelerinin mümkün olmadığı bilinmektedir. Askeri öğrencilerin aileleri tarafından bildirilen durumlar da çok sayıda kişiye yönelik hak ihlallerinin varlığına dair şüpheler oluşturmuştur.

15 Temmuz 2016 gecesi Dijitürk binasını işgale iştirak suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verilen askeri öğrenci Ahmet Dinçer Sakaoğlu’nun avukatları aracılığıyla Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubuna yaptığı başvuru yakın zamanda sonuçlanmış ve karar açıklanmıştır. Karar incelendiğinde hükümetin de çalışma grubunun sorularına cevap verdiği ve iddialara karşı savunma yaptığı görülmektedir.

Çalışma grubunun raporunda başvurucu ile beraber toplam 94 askeri öğrencinin durumunun incelendiği ve keyfi tutukluluk halinin saptandığı, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, 94 askeri öğrencinin bireysel sorumlulukları ve suçlarının değerlendirilmediği, askeri öğrenci olmaları nedeniyle ayrımcılık temelli cezalandırıldıkları, yargılama sürecinde lehlerinde delillerin toplanmadığı ve değerlendirilmediği bildirilmektedir. Rapora göre askeri öğrencilere temel hukuk kurallarına aykırı şekilde yaygın ve sistematik hapis cezaları verilmiştir.

Halen Yargıtay’da dosyaları değerlendirilmek üzere beklenen bu ve benzeri askeri öğrencilerin davasında ciddi hak ihlalleri yaşandığı, adil yargılanma ilkesinin ihlal edildiği açıktır.

Hak İnisiyatifi olarak; beş yılı aşkın zamandır tutukluluğu devam eden, komutanlarına itiraz etmeleri statüleri itibariyle mümkün olmayan ve darbe girişimine rıza ile katıldıkları yönünde güçlü karine bulunmayan askeri öğrencilerin davalarının acilen yenilenmesi ve tutukluluk halinin sonlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Geçen süre içinde sistematik hukuki ihlallere neden olan ve izin veren kamu görevlileri ise soruşturulmalı ve açığa çıkarılmalıdır.

HAK İnisiyatifi