Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Soykırımın Karşısında, Filistin Halkının Yanındayız

Soykırımın Karşısında, Filistin Halkının Yanındayız

Bugün günlerden Nekbe!

Filistin halkının evlerinden ve yurtlarından mahrum bırakılmasının, sürgünlere gönderilmesinin ve tutsak edilmesinin 76. Yıldönümü.

1948’de İsrail rejiminin Filistin topraklarını işgal etmesiyle başlayan büyük felaket bugün de katlanarak devam ediyor. İsrail’in işgal ve yeni yerleşim yerleri açma politikaları Filistin halkının Gazze’ de sıkışmasına yol açmıştır. Açık hava hapishanesine dönüşen Gazze’de insanların yaşaması için gerekli olan en temel gereksinimler dahil çeşitli bahanelerle İsrail tarafından engellenmektedir.

İşgal ve katliam politikaları 7 Ekim süreciyle başka bir aşamaya geçmiştir. Son 7 aylık süreçte 40 bin insan katledilmiş, milyonlarca insan yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kalmıştır. Bugün ise Refah’a sığınmış milyonlarca Filistinliyi soykırım tehdidi beklemektedir.

İsrail sivil, kadın, çocuk ayırt etmeksizin yaptığı saldırıları bir an önce sonlandırmalıdır. Başta gıda olmak üzere yapılan yardımların geçişine müdahe etmekten vaçgeçmelidir. İşgal ettiği bölgelerden geri çekilmeli ve Filistinlilerin evlerine dönmesinin önünde engel oluşturmamalıdır. Filistinlilerin yerlerinden edilmesi anlamına gelen yeni yerleşim yerleri açma politikalarından vazgeçmelidir.

Hakinsiyatifi olarak Filistin halkının haklı mücadelesini yanında , israil’in işgal, soykırım politikalarının ve insan haklarını hiçe sayan kararlarının karşısında yer aldığımızı bildirmek isteriz.

Bütün kamuoyunu bu insanlık dramı karşısında hareket geçmeye çağırıyoruz.