Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Gergerlioğlu Şahsında Cezalandırılan Barış Talebidir, Kabul Edilemez!

Gergerlioğlu Şahsında Cezalandırılan Barış Talebidir, Kabul Edilemez!

İnsan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı “çocuklarımız ölmesin, analar ağlamasın” içerikli bir paylaşım sebebiyle daha önce kamu görevinden ihraç edilmişti. Yine bu paylaşım nedeniyle, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamanın 21.02.2018 tarihli duruşmasında “terör örgütü propagandası” yaptığı suçlaması ile 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

Öncelikle bilinmelidir ki, Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve AİHM içtihatlarına göre; hakaret, tehdit, şiddet çağrısı olmadığı sürece en aykırı fikirler bile düşünceyi ifade özgürlüğü kapsamındadır ve suç sayılamaz. Hele çocuklarımızın yaşam hakkının korunması için bu toplumun iç barışını savunmak ve dillendirmek, hiçbir şekilde suç kabul edilemez. Çözüm süreci olarak adlandırılan süreçte devletin en yetkili ağızlarından duyduğumuz, “çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” sözünü süreç bitirildiğinde söylemek suç sayılamaz, olsa olsa düşünceyi ifade özgürlüğü bağlamında barış talebi olarak kabul edilebilir.

Savaşa karşı barışı, çatışmaya karşı müzakereyi, düşmanlığa karşı kardeşliği savunan ve bu düşünceleri sebebiyle bugün haksız, hukuksuz bir hapis cezasına çarptırılan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, herkes için adalet ve insan hakları mücadelesi yürüttüğüne, zalim kim olursa olsun ona karşı, mazlum kim olursa olsun ondan yana olduğuna şahidiz!

Temel insan haklarına aykırı, ifade özgürlüğünü ağır biçimde ihlal eden bu cezanın İstinaf Mahkemesi’ne yapılan itiraz neticesinde bozulması gerektiğini vurguluyor, her aşamada arkadaşımız Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanında olacağımızı bildiriyoruz.

HAK İNİSİYATİFİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir