Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Hak Savunucuları Serbest Bırakılmalıdır
Basın Açıklamaları - Haberler - 6 Temmuz 2017

Hak Savunucuları Serbest Bırakılmalıdır

HAK İnisiyatifi’nin Diyarbakır üyelerinden Şeyhmus Özbekli’nin de aralarında bulunduğu, Türkiye’deki önde gelen insan hakları kurumlarının yöneticileri ve üyeleri Büyükada’da insan hakları savunucularının korunması programı kapsamında bir eğitim toplantısında iken otele gelen polis bir ihbar olduğu gerekçesiyle toplantıya katılan insan hakları savunucularını gözaltına almıştır.

Gözaltına alınan insan hakları savunucularının isimleri ve kurumları şu şekildedir: Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran (Helsinki Yurttaşlar Derneği), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), İdil Eser veVeli Acu (Uluslararası Af Örgütü), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği), Şeyhmus Özbekli (HAK İNİSİYATİFİ) ve moderatör Ali Garawi. Ayrıca üç kişinin daha gözaltında olduğu öğrenilmiş ancak isimlerine ilişkin henüz bilgi edinilememiştir.

Gözaltına alınanların yakınlarına dahi haber verilmezken akşam saatlerinde tesadüfen öğrenilen gözaltı işlemine karşı avukatların da sebebi öğrenme girişimleri cevapsız bırakılmış olup Büyükada’da Polis Merkezi’nde tutulan insan hakları savunucularının hangi suç isnadı ile gözaltında tutulduğuna ve ne kadar tutulacaklarına ilişkin bilgi paylaşılmamıştır. Ayrıca dosyada kısıtlılık kararı olduğu öğrenilmiştir.

İnsan hakları savunucularının bu kadar keyfi gözaltına alınmalarını, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’nin ihlali olarak değerlendiriyor, toplantı hakkına ve insan hakları çalışmalarına bir saldırı olarak nitelendiriyoruz. İnsan hakları savunucularının derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir