Home Faaliyetler Basın Açıklamaları İRADE GASPLARINA SON VERİLMELİDİR

İRADE GASPLARINA SON VERİLMELİDİR

Haftasonu yapılan seçimlerden sonra bir çok yerde halkın sandığa yansıyan iradesinin sakatlanmasına yönelik girişimler yaşanmaktadır. Hür ve adil seçimler anayasal düzenin temel direklerindendir. Toplumsal barışı ve huzuru temelden sarsan bu girişimlere derhal son verilmelidir.

Bu çerçevede, Kayseri İli Pınarbaşı İlçesinde 31 Mart 2024 Pazar günü yapılan yerel seçimi CHP Pınarbaşı Belediye Başkan Adayı Deniz Yağan’ın 319 oy farkla kazandığı ilan edilmiştir. 31 Mart akşamı 319 oy farkı ile ikinci sırada olan rakip adayın partisinden bir milletvekilinin öncülüğünde kalabalık bir grubun adliyeyi adeta bastığı; hâkimlere ve görevlilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddet sergilediği saldırgan görüntüleri kamuoyuna yansımıştır.

Söz konusu şiddetli baskı ortamında, 3 Nisan 2024 Çarşamba günü İlçe Seçim Kurulu tarafından “seçimin iptaline ve 2 Haziran 2024 tarihinde tekrarlanmasına” ilişkin alınan karar alınmıştır. Bu karar pek çok açıdan şaibelidir ve demokratik bir toplum açısından kabul edilemez niteliktedir.

Pınarbaşı halkının iradesi gasp edilmemelidir. Seçme ve seçilme hakkı ile seçimlerin hür ve adil olması evrensel ilkesinin açık ihlali niteliğindeki bu haksız ve hukuksuz kararın itiraz sürecinde iptal edilmesini talep ediyoruz. ‎