Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Mevsimlik İşçilerin Değişmeyen Hikayesi; Yaşamak İçin Düşülen Yollarda Yitirilen Hayatlar

Mevsimlik İşçilerin Değişmeyen Hikayesi; Yaşamak İçin Düşülen Yollarda Yitirilen Hayatlar

Her yaz döneminde onlarca tarım işçisi “trafik kazaları” sebebiyle yaşamlarını yitirmektedir. En son 18 Ağustos Cuma günü Sakarya’nın Hendek ilçesi Çamlıca Mahallesi’nde fındık işçilerini taşıyan traktör sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında içlerinde 17 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 7 tarım işçisi yaşamını yitirmiş ve 20 kişi de yaralanmıştır.

Türkiye’de son üç ay içerisinde mevsimlik işçileri taşıyan araçlarda 7 trafik kazası meydana gelmiş ve toplam 22 tarım işçisi yaşamını yitirmiş, 76 tarım işçisi ise yaralanmıştır.

Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşulları, traktörlerin, kamyonların kasalarında yahut minibüslere kapasitenin çok üstünde bindirilerek yaptıkları yolculuklarla başlıyor. Kullanılan araçların ulaşım aracı olmaması, işçilerin yolcu kapasitesini aşacak şekilde taşınması bu yaşanan hadiselere sebebiyet vermektedir. Uzun yıllardır Türkiye’de iş kazalarında hayatını en çok kaybedenler inşaat işçileri, ikinci gelen grup ise tarım işçileridir. Geride bıraktığımız bir yıllık OHAL döneminde (20 Temmuz 2016 – 20 Temmuz 2017) en az 1963 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmişti. Bunların 360’ı tarım işçisiydi…

Tarım işçilerinin rızıkları için sürdürdükleri hayati tehlikesi olan bu yolculukların güvenli hale getirilmesi, gittikleri illerdeki yaşam koşullarının insan onuruna yakışır şekilde olması gerekir. Her yıl ölüm rakamlarıyla gündeme gelen mevsimlik işçilerinin artık yaşadıkları mağduriyetlere getirilen çözümlerle gündeme gelmesi gerekiyor. Tarım işçileri o bölgede günde 12 saat boyunca 60 lira gibi oldukça düşük bir yevmiyeye ve sigortasız çalışıyor, barınmaları için en iyi ihtimalle alt yapıdan yoksun dört duvardan başka bir şey bulamıyor.

Hak İnisiyatifi olarak öncelikle yaşamını yitiren işçilere Allahtan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu ölümlerin artık yaşanmaması için yetkililerin acilen sorumluluk almaları gerektiğini yineliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir