Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Milletvekili Tutukluluğu Kabul Edilemez, Derhal Son Verilmelidir!

Milletvekili Tutukluluğu Kabul Edilemez, Derhal Son Verilmelidir!

TBMM’de yapılan oylamada dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından daha önce birçok HDP milletvekili tutuklanmış ve cezaevine gönderilmişti. Bu sürecin sonunda, son olarak bugün CHP milletvekili Enis Berberoğlu, hakkında mahkumiyet kararı verilmesini müteakip mahkeme salonunda tutuklanmıştır. Karara itiraz hakkının varolması ve itiraz sürecinin işletilmesine izin verilmeden tutuklamanın gerçekleşmesi yargıya olan güveni ciddi şekilde sarsmaktadır. Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına neden olan yargılamanın gazetecilik faaliyeti nedeniyle başlaması ise durumu daha da vahim kılmaktadır.

Tutuklama kararları bu haliyle seçilmiş temsilcileri yasama faaliyetlerinden uzaklaştırarak seçmenin iradesini yok etmektedir. Aynı karar basının haber yapma ve halkın haber alma hakkına da vurulmuş bir darbedir.
Bu vesileyle tekrar hatırlatırız ki, halkın seçilmiş temsilcilerinin tutuklanması ve yasama faaliyetlerinden alıkonulması kabul edilemez bir durum olup demokratik yapıya zarar vermektedir. Seçilmiş temsilcilerin derhal serbest bırakılması ve adil mahkemelerde tutuksuz yargılamanın sürdürülmesi, mahkumiyet kararlarının dönem sonuna bırakılması yönünde acil çağrı yapıyor, basının haber yapma hakkının yargılamaya konu edilmesini protesto ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir