Home Faaliyetler Basın Açıklamaları İşkence İnsanlık Suçudur, Önlenmelidir

İşkence İnsanlık Suçudur, Önlenmelidir

9 Haziran 2017 tarihinde Van ili Gevaş ilçesinde jandarma karakoluna yapılan saldırı sonrasında, yapılan takip neticesi, 3 kişinin yakalandığı ve Valilik açıklamasına göre suçlarını itiraf ettikleri gazete haberlerinde yer almıştı. Gözaltına alınan şahıslarla ilgili işkence izlerinin açıkça görüldüğü fotoğraflar bazı şahıslar tarafından sosyal medyada servis edilmiş, bu şahıslar “terörist” ilan edilmiş, ancak daha sonra çıkartıldıklar Mahkemece “mantar toplayan köylüler” oldukları iddia edilen vatandaşlar serbest bırakılmışlardı.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 5.maddesinde ve Türkiyenin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3.maddesinde belirtilen “Hiç kimse işkenceye veya insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele veya cezaya tabi tutulamaz” kaydıyla yasaklanan ve her hal ve şartta mutlak bir yasak olan işkencenin bir sorgulama yöntemi olarak kullanılması kabul edilemez. Ohal döneminde bu iddialardaki artış da ayrıca bu durumun vehametini artırmaktadır. “İşkenceye sıfır tolerans” politikasından, bu aşamaya gelinmesi ise ayrıca ibret vericidir. İşkence, insanı ve onurunu hedef alan bir insanlık suçudur.

Bu işkence vahşetini gerçekleştiren kamu görevlilerinin aciliyetle tespit edilerek haklarında gerekli kovuşturmanın yapılmasını ve cezalandırılmalarını, işkencenin sorgu yöntemi olarak kullanılmasının engellenmesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını, soruşturma aşamasında işkence görüntülerini sosyal medyada servis eden kişilere bu fotoğrafların kimler tarafından verildiğinin tespit edilerek haklarında işlem başlatılmasını ve adil bir yargılama ile suçluluğu kesinleşmeden insanların yargısız infaz yöntemleriyle mahkûm edilmesinin engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyor ve bu olayın takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir