Home Faaliyetler Basın Açıklamaları Mültecilere Dönük Nefret Söyleminden Vazgeçilmelidir

Mültecilere Dönük Nefret Söyleminden Vazgeçilmelidir

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde, Suriyeli mültecilerin bir köpeği zehirleme sonucu öldürdükleri ve ev bastıkları iddiası üzerine, halktan kalabalık bir grubun sloganlar eşliğinde sokaklara döküldüğü ve ayrıca bazı mültecilerin de olaylara karıştıkları iddiasıyla yetkililerce sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine gönderildikleri iddia edilmektedir.

Açık kaynaklardan edinen bilgilere göre, söz konusu olaylar, bölgede yaşayan mültecileri tedirgin etmiş ve bu tedirginlik nedeniyle mülteciler gün boyu evlerinden çıkamamışlardır.

Çoğu kere olduğu gibi bu olayda da hadise bireysel bir adli vaka olmaktan çıkarılmış, mülteciler yine toplumsal lincin ve nefretin hedefi haline getirilmiştir.

Mal ve can güvenliği hukuk güvencesinde olması gereken mültecilerin bir kez daha nefret suçunun mağdurları haline getirilmeleri, Hak İnisiyatifi olarak biz insan hakları savunucularını derinden kaygılandırmaktadır.

Bizler bu vesileyle bir kez daha yetkilileri mültecilere dönük bu nefret söylemiyle mücadele etmeye, her fırsatta onları sınır dışı etmeye çalışmaktan vazgeçmeye ve mal ve can güvenliği başta olmak üzere onların haklarını koruma konusunda daha çok duyarlı olmaya çağırıyoruz.