Home Faaliyetler Basın Açıklamaları HAK İnisiyatifi resmi kuruluş sürecini tamamladı
Basın Açıklamaları - Haberler - Slider - 5 Mayıs 2018

HAK İnisiyatifi resmi kuruluş sürecini tamamladı

HAK İnisiyatifi’nin kamuoyuna daha önce ilan edilen Kuruluş Deklarasyonu’nda özetlenen sürecin ardından resmi kuruluşumuzun gerçekleştiğini kamuoyuna ilan ediyoruz. Bir yıla yakın zamandır devam eden temel ilkeleri belirleme ve ortaklaşma yönündeki çabamız sonucunda ilkeli bir hak mücadelesi için kurumsal çatımız tamamlanmıştır. Kısa sürede gerçekleştireceğimiz ilk genel kurulumuzla kuruluşumuz tamamlanacak ve insan hakları alanında çalışmalarımız devam edecektir.

Genel Merkez ve bağlı temsilcilikler ile çalışmaya başlayacak olan HAK İnisiyatifi; bugüne kadar yaptığı gibi bundan sonra da her türlü güç grubuna ve siyasi merkeze mesafesini koruyarak, temel insan haklarının herkes için ve her zaman vazgeçilmez olduğunu hatırlatmaya devam edecektir. Bugüne kadar olduğu gibi, zalimin kim olduğunu ve mazlumun kimliğini hiçbir şekilde referans almadan mazlumdan yana tutumunu yükseltmeye ve bu ilkeyle hareket eden kişi ve kuruluşlarla dayanışmaya devam edecektir.

Hiyerarşik olmayan, kollektif yönetimi esas alan, herkesin sözüne değer veren bir örgütlenme modeli ile istişare ve ortaklaşmayı esas alarak kendi yolunu çizecek olan HAK İnisiyatifi; bütün çalışmalarında toplumun kendini yönetim organlarına, güç gruplarına, siyasi teşekküllere karşı savunabilecek şekilde güçlendirilmesini önemseyecektir.

Geçmişte maruz kaldığımız hukuksuzlukları ve bu haksızlıkların faillerini geride bırakarak, birbirinin hukukuna saygıyı vazgeçilmez kabul eden kişiler olarak yeni bir yola çıkıyoruz. Uzun yıllar süren insan hakları mücadelesi vesilesiyle öğrendiğimiz değerler eski dönemden elimize kalan tek mirastır.

İnsan hakları açısından oldukça sıkıntılı bir dönemin yaşandığı Türkiye’de farkında olsun ya da olmasın herkesin güçlü ve ilkeli bir insan hakları mücadelesine ihtiyacı acil önemdedir. Bu zor dönemde yüzümüzü geleceğe dönerek kuruluşumuzu tamamlarken herkesi değerler etrafında ortak bir mücadeleye çağırıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir